
Pojazdy napędzane gazem są uzależnione od skutecznego układu zapłonowego. Jeśli proces zapłonu nie przebiega gładko lub nie działa prawidłowo, Twój pojazd nie będzie mógł działać poprawnie i może nie przejść kolejnego testu emisji.
Nowoczesne układy zapłonowe składają się ze świec/przewodów zapłonowych, rozdzielacza i elementów pomocniczych.
Najczęściej świece zapłonowe będą musiały być pierwszym elementem układu zapłonowego, który będzie wymagał wymiany. Jak w przypadku laptopów i ich wnętrza, wraz z wiekiem świece zapłonowe mają tendencję do gromadzenia się osadów, które ograniczają ich zdolność do płynnego przetwarzania prądów elektrycznych, co może skutkować nieprawidłowym zapłonem silnika. Wtedy udaj się do sprawdzonego mechanika, a laptop zabierz na serwis laptopów.
Jeśli silnik nie zapala się prawidłowo, nie spala całego gazu, a niespalone paliwo jest wydalane do atmosfery, co szkodzi środowisku i powoduje słabe przyspieszenie pojazdu. Zawsze powinniśmy wymieniać lub regulować świece zapłonowe przez profesjonalnego mechanika, aby upewnić się, że są odpowiednio ustawione, aby zmaksymalizować ich wydajność.
Jeśli przewody świec zapłonowych zaczną wykazywać oznaki zużycia, również należy je wymienić. Izolacja tych kabli zaczyna słabnąć, gdy ocierają się o różne części silnika. Gdy ich izolacja zużyje się do pewnego momentu, prąd elektryczny potrzebny do zapłonu silnika nie jest prawidłowo przetwarzany – co prowadzi do problemów z silnikiem.
Dystrybutory są trwalsze niż inne komponenty systemu, a jeśli wymagają serwisowania, niekoniecznie jest to prekursorem awarii. Jednak w przypadku pęknięcia pokryw dystrybutora do układu mogą przedostać się substancje, które mogą być szkodliwe dla procesu zapłonu.